Samosprávy čaká skutočne tažký koniec roka

Zdieľajte:

Prvý polrok majú samosprávy tradične vysoké príjmy a utlmené náklady. Vykazujú preto v I. polroku finančného roka ďaleko lepšie výsledky ako v II. polroku. V roku 2023 budú rozdiely dvoch polrokov obrovské. Prekypovať radosťou nad číslami ku koncu júna bolo predčasné. Vysvetlíme si prečo a navrhujeme diskusiu pred tvorbou rozpočtu na rok 2024. Aby nebolo pred Vianocami neskoro.

Continue reading “Samosprávy čaká skutočne tažký koniec roka”

Dáta k rozpočtu a “miliardy naviac” sledujeme. Máme pár veľmi jasných otázok a odpovede na ne sú dôležité pre Slovensko po voľbách. Minister financií, a aj premiér zatiaľ svetlo do tmy nepriniesli. Táto úloha ale čaká na nich.

Zdieľajte:

Rozšíril sa nám tu taký nešvár, že šermujeme vysokými výdavkami, ale nízkou potrebou konsolidácie. Týka sa to verejných financií. A stále je čas situáciu zachrániť, od vlády potrebujeme odpovede a činy, nie legokocky a supermarket opatrení. Tiež by pomohlo stiahnuť z obehu bilbordy všetkých politických strán. Tie buď nereflektujú rok 2023, možno sa týkajú inej krajiny ako je Slovensko, alebo hrajú politici so Slovenskom a v roku 2023 “all in”. Posledná možnosť je pravdepodobná.

Continue reading “Dáta k rozpočtu a “miliardy naviac” sledujeme. Máme pár veľmi jasných otázok a odpovede na ne sú dôležité pre Slovensko po voľbách. Minister financií, a aj premiér zatiaľ svetlo do tmy nepriniesli. Táto úloha ale čaká na nich.”

Energie. Za vysokú infláciu na Slovensku môžu hlavne a stále veľmi vysoké ceny energií.

Zdieľajte:

Vláda v roku 2022 takmer vôbec nepomohla výrobcom a zaplatili sme to všetci. Je jedno, či ste si kupovali pečivo na Vianoce, vajíčka a maslo do koláčov, objednali kachličkára, zháňali hnojivo alebo tankovali na pumpe. Rovnako je jedno, či ste potrebovali drevo na zimu alebo náhradný diel na akýkoľvek prístroj alebo opravára na auto, do bytu, domu.

Rezignácia vlády na osvedčené riešenia z Európy, liknavosť, váhanie a nečinnosť spôsobili, že na Slovensku máme ešte aj v júni 2023 najvyššiu medziročnú infláciu v Eurozóne. A jediná krajina ju máme stále dvojcifernú. Sme obeťou slabých premiérov, neschopných vlád a podpriemerných ministrov. Máme dobrú správu. Bude lepšie… lebo sme na strope a pôjdeme s infláciami dole. Odrazili sme sa, ale bude to trvať zopár mesiacov kým inflácia klesne. U niektorých tovarov dokonca klesnú aj nominálne ceny: napríklad u benzínu a nafty sme toho svedkom už dnes (minulé leto boli maximálne ceny 1,95 eur za liter).

Continue reading “Energie. Za vysokú infláciu na Slovensku môžu hlavne a stále veľmi vysoké ceny energií.”

SAMOSPRÁVAM ZAČALO V JÚNI OBDOBIE SUCHA. Tento rok smerujú k rekordnému deficitu takmer 1 miliarda eur.

Zdieľajte:

Obce, mestá a kraje (župy) už v roku 2022 utrpeli takmer polmiliardovú stratu. Tento rok bude predbežne podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť strata dvojnásobná. Na rok 2024 je v schválenom rozpočte deficit len 300 miliónov eur. Vyzerá to tak, že v materiáloch ministerstva financií nesedia ani základné počty. Potrebujeme si naliať čištého vína, potrebujeme reformu financovania samospráv a dať im istotu v oblasti príjmov. Dnes nemajú nič, len víziu obrovských deficitov.

Continue reading “SAMOSPRÁVAM ZAČALO V JÚNI OBDOBIE SUCHA. Tento rok smerujú k rekordnému deficitu takmer 1 miliarda eur.”

VEĽKÝ PREHĽAD ENERGIÍ: ŽIJEME DNES OPROTI MINULÉMU ROKU VO VEĽMI DOBRÝCH ČASOCH.

Zdieľajte:Pozitívne hodnotenie vyplýva to z prehľadu klesajúcich cien energetických komodít, palív, elektriny a aj z posilňovania kurzu eura oproti doláru.

PRESNE PRED ROKOM BOLI CENY VŠETKÝCH PALÍV NA ŠPIČKE A ENERGIÍ VYSOKO. Pred zhodnotením dnešného stavu ale od ministrov, riaditeľov firiem, ale aj analytikov opakovane počúvame o potrebe času na analýzu trendov, dopadov a až následne prijatie opatrení. Pritom dáta hovoria jednoznačne.

celý článok

Studená jar za nami a máj zatiaľ chladný takmer ako marec. Dobrou správou pre klímu je množstvo ľadu v Arktíde.

Zdieľajte:

Klimatologicko-meteorologicky sú jarné mesiace marec-apríl-máj. Sme v závere jari a konečne prichádza teplejšie počasie. Tento rok máme od poslednej dekády marca teplotne podpriemerne chladné počasie už 8-9 týždňov. Klíme by tieto teploty mali skôr pomôcť.

Continue reading “Studená jar za nami a máj zatiaľ chladný takmer ako marec. Dobrou správou pre klímu je množstvo ľadu v Arktíde.”

Palivá benzín a nafta dlhodobo a výrazne zlacňujú. Na čerpačkách sú už lacnejšie ako pred agresiou na Ukrajinu

Zdieľajte:

Benzín je tak ako sme boli zvyknutí = drahší ako nafta. Nafta je s cenou Euro 1,45 za liter až o pol Eura lacnejšia ako v lete minulý rok a to je významný pokles. Benzín sa približuje k psychologickej hranici Euro 1,50 za liter. Medziročne máme dnes palivá (v našom indexe) lacnejšie o 30% a to je významný faktor pri verejnej doprave, pri logistike tovarov a služieb a nakoniec aj pri výdavkoch štátu a verejnej správy.

Očakávame, že to bude mať zásadný vplyv na pokles medziročnej inflácie v apríli a v máji. To sú mesiace, na ktoré “dovidíme”. Následne by sa tieto nižšie náklady mali premietnúť do cien mnohých služieb a tovarov, ide letná sézóna – obdobie vysokej dopravy a spotreby. Píšme “mali”, lebo na Slovensku sme pri inflácii zvyknutí na vysoké amplitúdy pri rastoch cien a na pomalé úpravy cien smero dole. Je to dôsledok slabej konkurencie na našom trhu. Vo všetkom: od vajec, cez maslo, cukor a samozrejme aj ponuku na čerpacích staniciach.

Ale mámo dobrú správu: prichádza na trh s mohutným nástupom ORLEN UNIPETROL. Zamieša karty a určite budeme aj na pumpách MOL, SLOVNAFT, a OMV tankovať vďaka konkurenčnému tlaku lacnejšie. O výsledkoch skupiny MOL si prečítane na konci nášho článku: gratulujeme k mimoriadne dobrým výsledkom. Vitajte v lepších časoch, priatelia!

Continue reading “Palivá benzín a nafta dlhodobo a výrazne zlacňujú. Na čerpačkách sú už lacnejšie ako pred agresiou na Ukrajinu”

Plačúce Duslo s rekordnými výsledkami a ziskami. Pomýlená verejná diskusia k dotáciam za energie.

Zdieľajte:

Žijeme dobu, keď reálne dáta hrajú mizivú rolu. Emócie, silné vyjadrenia manažérov (riaditeľov), politikov (primátorov a ministrov), relácie a správy neprofesionálnych novinárov-redaktorov. Málo otázok k veci, len citácie a mikrofón pred tvár v priamom prenose. Prekrútená realita ako bonus. Šírenie paniky, predpovede katastrof, nihilizmus a blbá nálada ako výsledok. Rozčúlený národ, obava z budúcnosti a panika zo zajtrajška.

Vitajte na jeseň 2022 v Šali. V hlavnej úlohe Duslo. Fabrika z rodiny podnikov miliardára Babiša, ktorá samozrejme na základe čísiel vie, že už (september 2022) má za sebou väčšinu vynikajúceho a mimoriadne úspešného roka. Firmu čaká silný záver a rekordné tržby a cashflow, mimoriadne zisky a nakoniec aj: nízke dane. To posledné aj vďaka pomoci štátu: odpusteným daniam a aj vďaka priaznivej daňovej sadzbe na Slovensku.

Duslu k výbornému roku 2022 gratulujeme. Mali ho aj vďaka fungujúcim sankciám na dovoz ruských a bieloruských hnojív a následnému vysokému rastu cien ich výrobkov.
S rekordnými ziskami neboli v roku 2022 medzi veľkými slovenskými firmami osamotení.

Continue reading “Plačúce Duslo s rekordnými výsledkami a ziskami. Pomýlená verejná diskusia k dotáciam za energie.”

Slnko a vietor je stávka na náhodu. Prvé 4 mesiace 2023 ukázali, prečo je to tak.

Zdieľajte:

Ak sa k dátovo rozmýšľajúcim a dáta rešpektujúcim energetikom nepridajú všetci ostatní, politikmi počínajúc, zelenými aktivistami pokračujúc a bankármi a investormi končiac, máme v Európe zarobené na veľmi veľký problém a na spoľahlivé dodávky elektrickej energie môžeme zabudnúť. Net Zero Scenario (cieľ: dekarbonizácia v strede 30 rokoch 21. storočia) s dominantným tlakom na slnko a vietor nemusí byť reálne.

Pozrite sa s nami na dáta a štruktúru výroby elektriny za prvé 4 mesiace roka 2023.

Continue reading “Slnko a vietor je stávka na náhodu. Prvé 4 mesiace 2023 ukázali, prečo je to tak.”

CENY ENERGIÍ: Prehľad ku koncu roka 2022 k 31. decembru

Zdieľajte:

ROK 2022 SKONČIL NAKONIEC VEĽMI DOBRE

Celý rok 2022 sme boli bombardovaní zlými správami o vývoji a rekordoch cien energií, a palív. Komentátori a redaktori pridávali jóbové správy o stave zásob plynu, nedostatku vody, vetra, jadra a aj k vývoju kurzu eura k doláru. Koniec roka si zaslúži pohľad na stav a hodnoty kľúčových komodít a parametrov “strachu” a je aj čas na krátke hodnotenie.

celý článok

CENY ENERGIÍ: Prehľad k 11. novembru

Zdieľajte:

Prehľad stavu, cien a kurzov kľúčových energetických parametrov umožňuje vidieť ich vývoj v čase a trendy. Ropu, plyn, elektrickú energiu a palivá pre spotrebiteľov sme zaradili do prehľadu v mene, v ktorej sa obchodujú. V prehľade poskytujeme aj aktuálny kurz a vývoj meny EURO oproti USD, ktorý samozrejme trendy ovplyvňuje.

celý článok

Prehľad vývoja cien energií k 31. októbru 2022

Zdieľajte:

Pravidelný prehľad stavu, cien a kurzov kľúčových energetických parametrov umožňuje vidieť ich vývoj v čase a trendy. Ropu, plyn, elektrickú energiu a palivá pre spotrebiteľov sme zaradili do prehľadu v mene, v ktorej sa obchodujú. V prehľade poskytujeme aj aktuálny kurz a vývoj meny EURO oproti USD, ktorý samozrejme trendy ovplyvňuje.

celý článok